Nicewicz - Zakład Stolarski

Drzwi wejściowe zewnętrzne :: Drzwi wejściowe wewnętrzne :: Drzwi wewnątrzlokalowe

Instrukcja montażu drzwi systemu Nicewicz

 

INSTRUKCJA MONTAŻU

 

Aby drzwi spełniały swoje funkcje, muszą być nie tylko dobre, ale trzeba je właściwie zamontować. Źle osadzone drzwi można łatwo wyrwać z ościeżnicą, natomiast przez niewystarczająco uszczelnione - będzie przedostawała się wilgoć i zimne powietrze.

 

  1. Ościeżnice drzwi wewnętrznych można montować tylko pianką poliuretanową, ościeżnice drzwi wejściowych i zewnętrznych zawsze należy mocować kotwami lub za pomocą kołków rozporowych. Liczba kotew lub kołków oraz ich rozmieszczenie zależy od wielkości ościeżnicy. Zwykle montuje się po trzy kotwy lub kołki na pionowych elementach ościeżnicy. Górny poziomy element ościeżnicy, zwany nadprożem, trzeba mocować kotwami lub kołkami, jeśli ma długość powyżej 1m.
  2. Stosując piankę poliuretanową do mocowania ościeżnic, jak też tylko do uszczelniania tych, które są mocowane kotwami i kołkami rozporowymi, należy pamiętać o wypieraniu ościeżnic. W ten sposób uniknie się skrzywienia ościeżnic spowodowanego pęcznieniem pianki. W ościeżnicach drewnianych i stalowych należy zastosować co najmniej trzy rozpórki poziome.
  3. Ościeżnicę klinujemy we właściwym położeniu. Rama ościeżnicy musi być dokładnie ustawiona w pionie i w poziomie: nie może być przykoszona ani zwichrowana, gdyż drzwi nie będą do niej dobrze przylegać lub będą się same otwierać, zatrzaskiwać i wypaczać.
  4. Ościeżnicę drzwi ustawiamy w ościeże tak, by po bokach i na górze została szczelina około 1cm - 1,5cm z każdej stron. Następnie ościeżnicę usztywniamy za pomocą klinów drewnianych. Zwróćmy szczególną uwagę, czy po zmontowaniu ościeżnicy i obróbce tynkarskiej bez problemu zdejmiemy i założymy skrzydło drzwiowe.
  5. Kliny powinny być umieszczone przy każdym narożu, a dodatkowo w takich miejscach, by odległość pomiędzy nimi była mniejsza niż 70cm.
  6. Następnie śrubami do mocowania drzwi przykręcamy ościeżnicę do ściany. Śrub nie można zbyt mocno dokręcać, by nie wygiąć ościeżnicy.
  7. Zanim szczelinę wokół ościeżnicy wypełnimy pianką montażową, trzeba sprawdzić, czy drzwi dobrze się zamykają (zwróćmy uwagę na luzy we wrębach, szczególnie na luz między nadprożem ościeżnicy a skrzydłem drzwiowym, który nie powinien przekroczyć 2mm). Całe drzwi należy dokładnie osłonić folią, a ościeżnicę okleić taśmą malarską. Uchronimy je w ten sposób przed zabrudzeniem.
  8. Ościeżnicę należy rozeprzeć drewnianymi listwami, żeby rozprężająca się pianka montażowa jej nie wygięła.
  9. Jeżeli ościeżnica jest już rozparta i odpowiednio zabezpieczona wypełniamy pianką montażową szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ościeżem. Wzmocni ona mocowanie drzwi i będzie zapobiegać ucieczce ciepła z wnętrza domu.
  10. Po stwardnieniu pianki jej nadmiar odcinamy ostrym nożem.
  11. Następnie montujemy próg, który należy przykręcić wkrętami i uszczelnić silikonem.
  12. Zarówno od środka, jak i od zewnątrz na uszczelnienie z pianki nakładamy jeszcze silikon lub zaprawę murarską, której zadaniem jest zabezpieczenie szczeliny przed wnikaniem wody deszczowej z zewnątrz i przenikaniem pary wodnej z wnętrza domu w ścianę wokół drzwi. Jeśli drzwi są montowane w już wykończonym domu, wypełnione szczeliny można zakryć listwą maskującą.
  13. Jeżeli montujemy drzwi przed tynkowaniem ścian zewnętrznych, możemy wypełnioną wcześniej szczelinę pomiędzy ościeżnicą a ościeże osłonić styropianem i otynkować. W tym celu do warstwy ocieplenia ułożonego na zewnętrznej stronie ściany musimy dokleić dodatkowe paski styropianu, które zakryją wypełnioną szczelinę. Dopiero potem możemy rozpocząć tynkowanie.

 

 

UWAGI I ZALECENIA

 

  1. Drzwi muszą być chronione przed bezpośrednimi opadami deszczu daszkiem lub podcieniem ochronnym o szerokości większej co najmniej o 1m od szerokości drzwi oraz o wysięgu lub głębokości nie mniejszej niż 1m i zamontowanym tuż nad drzwiami.
  2. Nie wstawiać drzwi w stan surowy budynku, w którym wykonywane są mokre prace wykończeniowe i jest bardzo duża wilgotność.
  3. Wstawiać drzwi po tynkowaniu, wylaniu posadzek, wykonaniu mokrych prac i ich wyschnięciu.
  4. Nie powinniśmy montować drzwi w pobliżu grzejników. Bezpieczna, minimalna odległość nie powinna przekroczyć 150 cm. Wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych określa polska norma PN-78/B-03421. W okresie zimowym za warunki optymalne uznaje ona wilgotność w zakresie 40-55%, temperaturę 18°-20°C, nie mniejszą niż 15°C.

 

UWAGA: Informacje zamieszczone w instrukcji dotyczą wszystkich typów drzwi.

 

 

Polish English French German Russian

Telefon kontaktowy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas!

Tel. 86 278 22 28

Wyszukaj produkt:

Drzwi Nicewicz w mediach społecznościowych

baner youtube Nicewicz Producent Drzwi baner facebook Nicewicz Producent Drzwi baner google plus Nicewicz Producent Drzwi